E két gyűjtőfogalom alá teljesen ártalmatlan elváltozásokat sorolunk, habár kialakulásukat tekintve nagyon eltérőek lehetnek (vírus fertőzésről, hormonális változásról, testsúly gyarapodás).
Gyakran ide sorolt elváltozások:
- Verruca vulgaris (Vírusos szemölcs, uszoda szemölcs)
Tenyéren vagy talpon, egyedül vagy számos bőrszínű, laposan előemelkedő növedék. Vírus fertőzés okozza, leggyakrabban uszoda, szauna területén fertőződünk meg. Kezelése a nagyságtól és a számuktól függ. Otthon naponta elvégzett ecsetelés vagy hetente folyékony nitrogénnel végzett fagyasztás a megfelelő választandó kezelés lokalizációtól, a beteg életvitelétől és a számuktól függően.
- Fibroma pendulum
Nyak, hónalj területén de még a szemhéjakon is előforduló bőrszínű kocsányos növedékek. Méretük a néhány millimétertől egészen a fél centiméterig terjedhet. Kezelésnél itt is a méret a lényeg. A beavatkozás történhet helyi érzéstelenítésben ollóval, elektrosebészeti úton (cauter) vagy folyékony nitrogénnel történő fagyasztással. Utóbbi során mínusz 200 Celsius fok körüli hőmérsékleten roncsolják a bőrnövedékeket. A beavatkozás után rövid ideig fennálló enyhe duzzanat, bőrpír jelentkezhet. Beavatkozás jellegétől függően kis pörk képződéssel vagy minimális heggel gyógyulhat, de az esetek döntő többségében nyomtalanul eltávolíthatók. Szükség esetén a beavatkozások ismételhetők vagy kombinálhatók.
- Verruca plana (lapos szemölcs)
Fiatalokon a homlok, száj körül, kézháton megjelenő, lapos, bőrszínű szemölcsök. Gyorsan terjednek, kezelésre nehezen reagálnak. Egyes esetekben kezelés nélkül elmúlnak.
- Seborrhoeas keratosis (hús tüsök)
Idősebb egyének arcán, törzsén megfigyelhető, durva tapintatú, általában barnás színezetű, morzsalékony felszínű, bőrből előemelkedő 2-5 mm-es elváltozások. Lassú növekedés jellemzi őket. Eltávolításuk folyékony nitrogénnel történő roncsolás vagy helyi érzéstelenítésben, speciális eszközzel történő lekaparás javasolt.
Kezelési lehetőségek szemölcs típustól függetlenül:
– Ecsetelés. Patikában kapható oldatok alkalmazása, elsősorban a kisebb méretű vírusos eredetű szemölcsök esetében naponta 1 vagy 2 alkalommal. Nagyobb elváltozások esetében más kezeléssel történő kiegészítés javasolt.
– Fagyasztás. Folyékony nitrogénnel mínusz 200 Celsius fok körüli fagyasztás speciális eszközzel. A kezelés után a kezelt területen bőrpír vagy hólyag alakulhat ki. A kezelés hetente történő ismétlése javasolt.
– Speciális eszközzel történő eltávolítás. Elváltozás nagyságától és jellegétől függően, akár helyi érzéstelenítésben is végezhető, speciális eszközzel végzett eltávolítás (lekaparása) . Beavatkozás után horzsolás jellegű seb marad hátra, egy – két hét alatt nyomtalanul gyógyul.
– Elektrosebészet (cauter) Ebben az esetben az elváltozás szikéhez hasonlóan eltávolítható. Beavatkozás során a hajszálerek elzáródnak, kisebb a vérzés mértéke. A szövet minimális sérülést szenved, varratra nincs szükség, gyógyulás kb. két hét alatt bekövetkezik. Minimális hegképződés kialakulhat.
– Kimetszés. Kimetszést csak ritka esetben javasolt. Főleg a talpi nagy kiterjedésű elváltozások esetében jön szóba.